طوفان در راه ایران است / جزئیاتی از plan B آمریکا در صورت شکست مذاکرات هسته ای

چهارشنبه 16 مهر 1393 08:24 ب.ظنویسنده : محمدابراهیم خسروی سرخکلایی

 
 روشن است که اگر محمود احمدی نژاد در انتخابات آینده خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کند، در همان دور اوّل دوباره انتخاب خواهد شد. با این وجود تردیدهائی برای فراهم آمدن چنین فرصتی برای او وجود دارد. زیرا سال 2013، نامزدی اسفندیار رحیم مشائی از شرکت در انتخابات ممنوع شد، در حالی که آمار، پیروزی او را در دور دوّم پیشبینی کرده بود. در نتیجه تمام پیشبینی ها و تدارک لازم را به عمل خواهند آورد که مانع شرکت احمدی نژاد درانتخابات سال 2017 شوند.»
 این پژوهشگر بین المللی درباره دولت یازدهم می نویسد: «بیش از یک سال پس از گزینش رئیس جمهور جدید، میزان طرفداری مردم از شیخ حسن روحانی در حال سقوط آزاد است، برخی او را متهم می دانند که تحولی به وجود نیاورده است، و برخی دیگر او را به طرفداری از یک طبقۀ خاص با حذف منافع اکثرت مردم متهم می کنند.به گزارش سرخکلا بهشت گمشده و به نقل از دولت بهار، تیری میسان تحلیل گر برجسته فرانسوی در جدیدترین یادداشت خود به ارائه تحلیلی از تحولات آینده ایران پرداخته است. بخش هایی از ترجمه این یادداشت را که توسط جناب حمید محوی انجام گرفته است، در ادامه می خوانید.

در بخشی از یادداشت تیری میسان آمده است: «از دیدگاه علی شریعتی، متفکر انقلاب ایران، هر مسلمانی باید انقلابی باشد و هر انقلابی اصیل از هر دین و مذهبی که باشد باید به عنوان مسلمان تلقی شود. در نتیجه، نام «انقلاب اسلامی ایران» می تواند به عنوان «جمهوری انقلابی ایران»، یعنی همان مفهومی که نمایندۀ بخش مدافع ایالات متحده در ایران، علیه آن می کوشد.»


 وی با اشاره به حمایت انقلاب اسلامی از جنبش های ضد استکباری در سراسر جهان می نویسد: «از آغاز دوران انقلاب آیت الله خمینی، ایران از تمام جنبش های ضد امپریالیستی، با قطع نظر از مذهب اعضای آن،  در خاورمیانه پشتیبانی کرده است. ولی این سیاست از سوی «انقلاب سبز» در سال 2009 قویاً مورد اعتراض قرار گرفت. در آن دوران نامزد انتخاباتی «مدرنیست» میر حسین موسوی اعلام کرده بود که با احترام به جنبش مقاومت حماس و حزب الله، به عهدۀ ایرانی ها نیست که مخارج تجهیزات نظامی و یا بازسازی فلسطین و لبنان را بپردازند. سال 2013، وقتی شیخ حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد در اتحاد با طرفداران چنین تمایلاتی، کلیدی را به نشانۀ کلید خزانۀ ایران نشان داد که گوئی از این پس در خدمت مردم قرار خواهد گرفت. ولی مردم ایران برای این موضوع اهمیت خاصی قائل نبودند و آن را به عنوان ترفندی سیاسی از سوی سیاستمداران تلقی می کردند.»

این تحلیل گر برجسته می افزاید: «شیخ حسن روحانی طی انتخابات چشم انداز امیدوارکننده ای را برای کشورش ترسیم کرده بود و رأی دهندگان باور کرده بودند که او با ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا به توافق خواهد رسید و با پایان بخشیدن به «تحریم ها» قدرت خریدشان بهبود خواهد یافت. امروز، ایران امکان فروش نفت را در بازارهای بین المللی بازیافته و در نتیجه پول خارجی در اختیار دارد. پول ملی ایران نیز از این پس تثبیت یافته است. حالا به نتیجه گیری نهائی رسیده ایم: شیخ حسن روحانی پشت درهای بسته با واشنگتن و بروکسل گفتگوهائی داشته است که بزودی به شکل رسمی باید اعلام کند. البته این توافقات خیلی فراتر از آن چیزهائی است که پنج سال پیش میر حسین موسوی مطرح می کرد. نتیجه این است که با وجود ورود اخیر ایران به سازمان همکاری شانگهای، می خواهند ایران را به جبهۀ غرب بازگردانند. بر اساس این توافق، ایران گاز خود را به اروپا صادر خواهد کرد. صادرات گاز موجب آزاد شدن ایران از وابستگی به روسیه خواهد شد و جنگ سرد جدیدی را راه اندازی خواهد کرد. علاوه بر این، صادرات گاز به اتحادیۀ اروپا برای چین محدودیت ایجاد خواهد کرد که  برای توسعۀ خود به این ذخیرۀ سوختی نیازمند است.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «4 سپتامبر، شیح حسن روحانی در حاشیۀ نشست عمومی سازمان ملل متحد با همقطار اتریشی خود هانس فیشر Hans Fisher گفتگو داشت. اتریش مدیریت لولۀ انتقال گاز نوباکو را تضمین خواهد کرد. هر دو مرد سیاسی دربارۀ هزینۀ انتقال منابع گاز و نفت ایران گفتگو کردند که هزینۀ آن باید چیزی معادل 8،5 میلیارد دلار تمام شود، یعنی راه اندازی ساخت و سازی که البته نباید فراموش کرد که این روند به بزهکاری های بسیاری دامن خواهد زد. توافقات باید به اختلافات موجود در مورد بمب اتمی که از دوران انتخاب محمود احمدی نژاد در سال 2005 ، ایران به داشتن آن و یا ساختن آن «ظرف چند هفتۀ آینده» متهم می باشد، پایان دهد.»

اختلاف بین طرفداران غرب و ضد امپریالیست ها
میسان با اشاره به ریشه های انقلاب اسلامی می نویسد: «بر خلاف نظریات رایج در تبلیغات آتلانتیست، انقلاب اسلامی تنها توسط روحانیت شیعه انجام نگرفت، بلکه علیه شاه و روحانیت درباری حامی سلطنت بود که تحقق یافت. روحانیت درباری، آیت الله خمینی را حتی «خارج از دین» تلقی می کردند، تا این که جنبش مردمی سرانجام به امام خمینی گروید. مناسبات بین انقلابی ها و روحانیت مخالف آیت الله خمینی دوباره با آغاز جنگ تحمیلی توسط عراق آشفته شد. انقلاب آیت الله روح الله خمینی نیز در عین حال اصلاح مذهب شیعه بود که با مبارزۀ رهائی بخش ملی گره خورده بود. پیش از او شیعیان ایران در مرگ امام علی (ع) بسیار می گریستند، ولی با او بر آن شدند که علیه بی عدالتی مبارزه کنند.»

وی می افزاید: «در مورد آداب و رسوم، اگر همه از اصول واحدی پیروی می کنند، این کار را به شیوۀ یکسانی انجام نمی دهند: چه روحانیتی که شیخ حسن روحانی نمایندگی آن را به عهده دارد و یا «نیروهای انقلابی» با سازش موافق هستند، در حالی که ضد امپریالیست ها که محمود احمدی نژاد از پیشگامان آن می باشد از ارزش های نمونه حرف میزنند. بر این اساس، رئیس جمهور احمدی نژاد با پلیس حافظ سنت اختلاف نظر پیدا کرد. برخورد گروه احمدی نژاد با چنین قوانینی شدت یافت و موجب شد تعدادی از اعضای دولت او را بازداشت کنند و چندین ماه به جرم «جادوگری» [کلمه ای که عیناً به کار برده شده] در زندان حبس نگهدارند.»

این پژوهشگر بین المللی درباره دولت یازدهم می نویسد: «بیش از یک سال پس از گزینش رئیس جمهور جدید، میزان طرفداری مردم از شیخ حسن روحانی در حال سقوط آزاد است، برخی او را متهم می دانند که تحولی به وجود نیاورده است، و برخی دیگر او را به طرفداری از یک طبقۀ خاص با حذف منافع اکثرت مردم متهم می کنند. روشن است که اگر محمود احمدی نژاد در انتخابات آینده خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کند، در همان دور اول دوباره انتخاب خواهد شد. با این وجود تردیدهائی برای فراهم آمدن چنین فرصتی برای او وجود دارد. زیرا سال 2013، نامزدی اسفندیار رحیم مشائی از شرکت در انتخابات ممنوع شد، در حالی که آمار، پیروزی او را در دور دوم پیشبینی کرده بود. در نتیجه تمام پیشبینی ها و تدارک لازم را به عمل خواهند آورد که مانع شرکت احمدی نژاد درانتخابات سال 2017 شوند.»

میسان می افزاید: «در هر صورت، باید دانست که رئیس جمهور پیشین هیچ زمانی مثل امروز فعال نبوده است. او در حال بسیج اردوگاه خود می باشد، و قاطعانه بر آن است که از افتادن ایران در دامن آتلانتیست ها پیشگیری کند. جنبش احمدی نژاد را می توانیم به عنوان نشان پیروزی احتمالی او بدانیم، رهبر عالی انقلاب نیز به طرفدارانش اجازه داده است که گردهمآئی بین المللی ضد امپریالیستی تشکیل دهند. از دیدگاه طرفداران آیت الله خمینی، با این طرح ممکن است دست آوردهای انقلاب در معرض خطر قرار بگیرد و آن ها بیم بازگشت به دوران شاه را دارند. به این معنا که ایران باید از نفوذ سیاسی خود چشم پوشی کند و به تجارت بین المللی بپردازد. در سطح داخلی، طرح روحانی به معنای ثروت اندوزی برای سیاستمداران ولی نه الزاماً برای اکثریت مردم. علاوه بر این ملت های خاورمیانه که در رویاروئی علیه واشنگتن، لندن و تل آویو پیروزی هائی به دست آورده اند، در لبنان، غزه، سوریه و یمن، دوباره به تدریج یتیم و بی دفاع خواهند شد.»

ایالات متحده و plan B
میسان درباره نقشه دوم آمریکا درصورت عدم تحقق توافق می نویسد: «به شکل احتمالی در صورت شکت طرح روحانی، واشنگتن به تدارک plan B  ادامه خواهد داد: بی ثبات سازی گستردۀ کشور، خیلی وسیعتر و قوی تر از سال 2009. در آن دوران موضوع این بود که تحریف انتخاباتی را مطرح کنند که می بایستی به پیروزی طرفداران ایالات متحده بیانجامد. این بار موضوع بر سر تجدید چاپ تراژدی انقلاب مصنوعی سوریه در سال 2011 است.

از پنج سال پیش، واشنگتن بیش از 70 شبکۀ تلویزیون ماهواره ای به زبان فارسی ایجاد کرده است، گرچه این زبان در تمام دنیا تنها 100 میلیون شنونده دارد که 80 میلیون آن در ایران هستند. هر یک هم پیمانان ایالات متحده دعوت شده اند، از کشورهای اتحادیۀ اروپا تا کرۀ جنوبی، تا برای ایرانیان برنامه پخش کنند. اگر تمام این رسانه ها گزارش دروغ پخش کند، از دیدگاه ایرانیانی که غالباً از شبکه های ملی رویگردان بوده و این نوع برنامه ها را پیشگام تلقی می کنند، مطمئناً حقیقت جلوه خواهد کرد.

علاوه بر این، هیچکس به درستی نمی داند که چه کسانی مسئول سانسور انترنت هستند. برای پیشگیری از پخش پورنوگرافی، ویدئو ها غیر قابل دسترسی بوده و همراه با آن بسیاری سایت های دیگر غیر قابل دسترسی شده اند. با این وجود هر یک کاربران ایرانی به فیلتر شکن مجهز می باشد که می تواند سانسور را با شکست مواجه سازد. تنها و یکتا نتیجۀ این سانسور بی اعتبار سازی دولت است. یعنی وضعیتی که ایالات متحده به خوبی از آن بهره برداری می کند.

بنابراین، می توانیم نتیجه بگیریم که در صورت شکست طرح شیخ حسن روحانی، واشنگتن می تواند پیغام های تحریف شده و دروغینی را از طریق شبکه هایش پخش کند که در اذهان عمومی به عنوان واقعیت تلقی شود وبه آن باور کنند. با فن آوری نوین رایانه ای در رسانه ها، این امکان وجود دارد که رویدادهای تخیلی را بجای واقعیت به نمایش عمومی بگذارند، همان گونه که از این ترفندها در لیبی استفاده کردند و ظرف 4 روز با تضعیف روحیۀ عمومی موجب سرنگونی رژیم حاکم شدند ویا در سوریه با پخش صحنۀ تظاهراتی که در واقع وجود خارجی نداشت... بی گمان، شکست طرح شیخ حسن روحانی نشانی از آغاز توفانی تازه در ایران خواهد بود.»

آخرین ویرایش: جمعه 18 مهر 1393 06:09 ب.ظ